Vad är gemensamt?
Studenterna som har en funktionsnedsättning när de kommer till universitetet är experter på sina egna svårigheter. De har under sin skoltid utvecklat egna strategier för att kompensera för svårigheter. Studenter med en viss diagnos kan ha gemensamma drag, men är självklart individer med alla olikheter!
Inbjud till kontakt, fråga vad du kan göra för att stötta! Ge utrymme för personlig kontakt och tänk på att många studenter inte vill skylta med sina svårigheter inför andra.
Gemensamt för många av dessa studenter är en upplevelse av stress utöver vad alla studenter upplever periodvis. Det är inte ovanligt att drabbas av nedstämdhet när det uppstår ett "glapp" i passform mellan kraven och förmågorna. Här kan lärare göra en väsentlig insats genom att erbjuda alternativ och se till att undervisning och material är tillgängliga!
Saknas det något? Har du idéer eller frågor? Kontakta gärna Enheten för undervisningsstöd på digital@education.lu.se.