Utforma lättlästa länkar
Tillgänglighet i Canvas
Markera din text och länka
Det smidigaste sättet att jobba med länkar i Canvas är att markera aktuell text och använda kortkommandot Ctrl + K (Cmd + K på Mac). Du kan också markera en text och välja länkalternativet i texteditorns meny. Då får du upp en dialogruta där du kan skräddarsy din länk.
Tänk på att markera såpass mycket text att det är begripligt vad man kommer till när man klickar på länken. En fras som "Klicka här" eller "Läs mer här" säger ingenting.
Jämför och lyssna
Jämför följande tre texter:
- Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar. https://webbriktlinjer.se/riktlinjer/5-skriv-tydliga-lankar/ Links to an external site.
- Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar. Läs mer här Links to an external site..
- Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar Links to an external site..
Mening 1 uppläst med skärmuppläsare:
Mening 3 uppläst med skärmuppläsare:
Skärmläsares beteende kan skilja sig åt beroende på leverantör och inställningar.
Saknas det något? Har du idéer eller frågor? Kontakta gärna Enheten för undervisningsstöd på digital@education.lu.se.