Anonym respondentenkät

Klicka på Enkät > Ny enkät

anonym respondentenkät 01.PNG


Välj Ny tom enkät.

I rutan för Enkätnamn fyller vi i vad enkäten ska heta och vid Enkättyp markerar vi Anonym.

anonym respondentenkät 02.PNG


Klicka på Slutför.

Nu kan vi börja bygga själva enkätformuläret.

anonym respondentenkät 03.PNG


Klicka på det stora gröna plustecknet.

anonym respondentenkät 04.PNG


Vi klickar på frågetypen Enval: Ja/Nej.

Nu formulerar vi en enkätfråga:

anonym respondentenkät 05.PNG


När vi är klara ser det ut så här:

anonym respondentenkät 06.PNG


Råkar vi skriva fel och behöver redigera frågan klickar vi bara på ikonen med pennan anonym respondentenkät 07.PNG

Vill vi ta bort frågan klickar vi på soptunnan anonym respondentenkät 08.PNG

Genom att klicka på något av plustecknen hade vi kunnat lägga till fler frågor i enkäten. (För en genomgång av olika frågetyper och mer information om hur enkätfrågor konstrueras hänvisas till guiden ”Frågetyper”.)

I denna guide ligger fokus istället på hur enkätundersökningar genomförs som publik enkät. Vi nöjer oss därför med att låta enkätformuläret innehålla en enda enkätfråga.

Vi kan förhandsgranska enkätformuläret genom att klicka på Enkät > Konstruktion > Förhandsgranska:

anonym respondentenkät 09.PNG



Klicka på ikonen anonym respondentenkät 10.PNG för att komma tillbaka till redigeringsläget:


anonym respondentenkät 11.PNG


Om vi klickar på Enkät > Konstruktion > Inställningar har vi möjlighet att ändra enkätnamnet vid behov: 

anonym respondentenkät 12.PNG


Vi klickar på Enkät > Konstruktion > Innehåll för att komma tillbaka till enkätformuläret.

anonym respondentenkät 13.PNG


När vi känner att vi är färdiga med enkätformuläret klickar vi på Enkät > Distribution > Inställningar:

anonym respondentenkät 14.PNG



Här klickar vi på ikonen anonym respondentenkät 15.PNG för att avsluta konstruktionen av enkäten.

Klicka på OK.


Därefter fyller vi i en publiceringsperiod. Under denna tidsperiod är det möjligt för respondenterna att besvara enkäten.

anonym respondentenkät 16.PNG


Klicka på anonym respondentenkät 17.PNG för att spara ändringarna.


Notera att det nu står ”Pågående” under enkätens namn i arbetsflödet (menyn):

Skärmdump av menyn


OBS! Om vi istället angett ett framtida datum som startdatum för publiceringsperioden hade status varit ”Avvaktar publicering”.

Klicka på Enkät > Distribution > Respondenter.

anonym respondentenkät 19.PNG


Klicka på anonym respondentenkät 20.PNG för att importera respondenter.


Klicka på fliken Från e-postlista.

Klistra eller skriv in respondenternas e-postadresser:

anonym respondentenkät 21.PNG


Klicka på knappen Nästa.

anonym respondentenkät 22.PNG


Klicka på knappen Importera.

Nu har vi kopplat respondenterna till enkäten:

anonym respondentenkät 23.PNG


Klicka på Enkät > Distribution > Utskick i menyn.

Klicka på Utskicksschema och välj Standard:

anonym respondentenkät 24.PNG


Då får vi upp den här bilden:

anonym respondentenkät 25.PNG


Den lilla röda varningstriangeln under status visar att utskicket inte har bekräftats:

anonym respondentenkät 26.PNG


Klicka på ikonen anonym respondentenkät 27.PNG längst ute till höger för att redigera Första utskick.

Nu får vi upp ett mejl.

Här måste vi förbereda ett antal saker: 

Först fyller vi i vad vi vill ska synas i ämnesraden när respondenten får mejlet i sin inbox. 

Sedan anger vi datum och klockslag för när mejlet ska skickas ut. 

Vi skriver också in en ett kort text som informerar om enkätundersökningen. 

Skärmdump av dialogruta


OBS! Som framgår finns enkätlänken redan inlagd i mejlet. Enkätlänken inleds och avslutas med dollartecken. I länken finns respondentens inloggningsuppgifter och lösenord inkluderade och när respondenten klickar på länken öppnas enkäten automatiskt. Radera alltså inte denna länk och ersätt den inte heller med någon annan länk! Om vi av misstag skulle råka radera länken gör vi så här: klicka på rubriken Respondent och välj Enkätens adress med inloggning inkluderad:

Skärmdump av dialogruta


När vi är klara med redigeringen av mejlet klickar vi på knappen Spara.

Nu har den röda varningstriangeln försvunnit framför utskicket och vi ser även att ett utskicksdatum med tidpunkt lagts in.

anonym respondentenkät 30.PNG


Om vi så önskar kan vi be SUNET Survey att skicka ut en eller flera påminnelser till de som ännu inte besvarat enkäten. 
För att förbereda en påminnelse klickar vi på ikonen Skärmdump av ikon längst ute till höger på raden med påminnelsemejlet och följer samma arbetsprocess som beskrevs ovan för första utskicket. 

Genom att markera rutan framför en påminnelse och sedan klicka på knappen kopiera utskick kan vi enkelt skapa fler påminnelser om så behövs. Men glöm inte att redigera den nya påminnelsen och ange ett utskicksdatum. 

Om vi av någon anledning inte vill att ett förberett utskick ska skickas iväg pausar vi utskicket genom att klicka på följande ikon anonym respondentenkät 32.PNG som återfinns på samma rad som utskicket.

Överst på sidan återfinns fliken Inkommande e-post:

Skärmdump av dialogruta


Om respondenter svarar på mejlet med enkätlänken hamnar deras mejl här. Det kan röra sig om respondenter som inte önskar delta i undersökningen eller som vill påtala något fel med enkäten. 


Ibland händer det att vi behöver lägga till ytterligare respondenter efter att enkäten skickats ut. Då gör vi så här: Klicka på Enkät > Distribution > Respondenter:

Skärmdump av dialogruta



Klicka på ikonen Skärmdump av ikon för att importera respondenter.


Klicka på fliken Från e-postlista och klistra in alla respondenternas e-postadresser.

Skärmdump av dialogruta


Klicka på knappen Nästa.

Klicka på knappen Importera.

Nu har den nya respondenten (i detta exempel hade vi bara en ”eftersläntrare”) kopplats till enkäten och kommer automatiskt att få första utskicket och alla eventuella framtida påminnelser. Vi behöver alltså inte gå in under Enkät > Distribution > Utskick och vidta några åtgärder.