Presentationsteknik på LTH

Overview - Presentationsteknik

Presentationsteknik, muntlig o skriftlig, ingår som en allmän färdighet i din ingenjörsutbildning. Som ingenjör ska du kunna presentera idéer, lösningsförslag o resultat för kunder, uppdragsgivare så väl som kollegor inom den egna arbetsgruppen eller teamet.

På LTH integreras undervisningen om muntlig och skriftlig presentation i ett antal ämneskurser i grundblocket, så kallade nyckelkurser. Dessa nyckelkurser stödjer en progressiv inlärning där du gradvis utvecklar din förmåga att uttrycka dig i tal och i skrift.

På den här Canvasytan samlar vi undervisningsmaterialet om presentationsteknik (muntligt och skriflitgt) som används på dessa nyckelkurser för att visa på helheten. Sidan är även tänkt att användas som en resurs igenom hela din utbildning. Spara länk till sidan och återkom till den även utanför nyckelkurserna, t ex för exjobbsrapporten och i andra kurser där du behöver göra en muntlig eller skriftlig presentation. Följande ingår:

Tips & checklistor

Litteratursökning o referenser

  • Litteratursökning (LS)
  • Referenshantering - vad, hur & varför? (Ref)

Disposition o skrivprocess

Övriga tips o länkar till resuser för bättre skrivande

För D-programmet ingår presentationsteknik i följande nyckelkurser (klicka på innehåll o material):

Nyckelkurs

Material

Innehåll: P - Praktik, T - Teori

År 1

År 2

År 3

FB

LS

Ref

Ma

Dis SP

M

EXTA65 Kognition Links to an external site.

Checklista för skrivande

P

 

P

 

P

P

P

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAFA60 Fotonik Links to an external site.

Checklistor: Disp, Ma, Sv, Eng

 

 

 

TP

TP

 

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDAA35 Utvärdering av programvarusystem Links to an external site.

LS & Ref, Disp

P

TP

TP

 

TP

 

P

 

 

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

EITF45 Datorkommunikation Links to an external site.

 

P

(P)

P

 

P P

P

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

 

ETSF25 Affärsdriven programvaruutveckling Links to an external site.

FB, SP, M, Eng

TP

P

P

 

P

TP

TP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

Kontakta gärna ansvariga (se nedan) med återkoppling om Canvas ytan som helhet (koordinatorn för hela ytan) eller angående innehållet på specifika sidor (respektive kursansvarig).

Ansvariga

  • Programledningen ansvarar för progressionsplanen i Presentationteknik o skrivande för respektive program (D programmet)
  • Elizabeth Bjarnason ansvarar för koordinering av denna Canvas yta
  • Respektive kursansvarig (KA) för nyckelkurserna ansvarar för "sina" sidor. Se info om KA på varje sida med material.