eTjänstekort/RS-kort för studenter

"Tillgång till patientinformation i Region Skånes patientinformationssystem ska ske under unik och egen identitet och såväl anställda som studerande ska vara säkert identifierade. Studerande ska därför förses med eTjänstekort (RS-kort) enligt de rutiner som tagits fram."

Läs information som finns på nedanstående sida:
Information om RS-kort studenter (Region Skånes hemsida)Links to an external site.
Frågor och svar om RS-kort Region SkåneLinks to an external site.

Gör så här för att skaffa e-Tjänstekort:

  1. Studieadministratörerna sänder listor till Region Skåne hsa.1177@skane.se med registrerade studenter.
  2. Student får ett mejl från Region Skåne med ett identitetsnummer (RSid) vilket bland annat används när student loggar in i Region Skånes IT-system. Ibland hamnar mejlet i skräppost. Kontrollera alltså skräppost. Lösenord ordnas på VFU-plats med handledares hjälp.
  3. Student går till en kortstationLinks to an external site. och  ansöker om ett kort samt fotograferas. Man måste ha giltig legitimation med sig.
  4. Handläggningstid minst 1 månad.
  5. Student får ett pinkodskuvert till sin folkbokföringsadress.
    • Kontrollera att dina uppgifter i folkbokföringen stämmer och glöm inte bort att anmäla till Skatteverket när du flyttar. För att skola, sjukvård och övriga funktioner i samhället ska fungera är det viktigt att du är folkbokförd på den adress där du bor. Därför är det din skyldighet att anmäla när du flyttar. Sedan ett par år tillbaka kan den som medvetet låter bli att göra en flyttanmälan, eller lämnar felaktiga uppgifter till Skatteverket anmälas och dömas för brott.
  6. Student går till SAMMA kortstation som där fotot togs, tar med giltig legitimation samt pinkodskuvert, och hämtar sitt kort.
  7. Vid VFU på privat vårdenhet sänder student RSid till vårdenheten senast 1 vecka innan VFU. Vårdenheten beställer VDI (åtkomst till Region Skånes nätverk).

Studerande som redan är anställd i Region Skåne kan använda sitt vanliga eTjänstekort om det finns foto. Kontrollera giltighetstid på kortet.

Namnbyte ska meddelas hsa.1177@skane.se – studerande får skaffa nytt eTjänstekort

Borttappat kort ersätts av student med 550:- och vid borttappat pinkodskuvert kontaktar student kortstation igen för att beställa ett nytt vilket kostar 150:-.

Student med skyddat ID kontaktar systemförvaltningen Region Skåne på telefonnummer 044-19 35 15 för vidare information.

OBS! Håll koll på hur länge ditt kort är giltigt och meddela din utbildningsadministratör i god tid om det är på väg att gå ut! Då sänds dina uppgifter in till Region Skåne igen och när de mottagit dem sänder de ett mejl till dig. Proceduren är sedan densamma som ovan när du ansöker om ett eTjänstekort.

OBS! Efter studieuppehåll - Kontrollera med din utbildningsadministratör att din post som student är förlängd i Skånekatalogen.