LaTeX

Bakgrund

Det har länge varit möjligt att göra pdf-filer mer eller mindre tillgängliga i TeX. Det hela kompliceras av att det finns olika versioner av pdf-formatet och att det fungerar lite olika för dessa, samt att det länge har saknats verktyg att testa med.

Det absolut vanligaste formatet idag är 1.7. Det nyare formatet 2.0 (som är en isostandard) har ännu inte slagit igenom fullt ut. I LaTeX kan bägge formaten genereras och taggas. En viktig skillnad är dock att matematik inte taggas ordentligt i 1.7 eftersom formatet inte tillåter det. I version 2.0 tillverkas mathml-kod som bifogas till pdf-filen, vilket i princip ökar möjligheten för skärmläsare att läsa formler. På Canvas kompliceras detta dock ytterligare av att verktyget Ally som används för tillgänglighet endast tycks stödja 1.7.

Eftersom situationen är som den är, är det lämpligt att ha en ansvarsfriskrivning på toppen av sin Canvas-sida, där man erbjuder att vid behov läsa upp, eller på annat sätt göra tillgängligt, innehållet i filer som någon har problem att tillgodogöra sig (se till exempel PDF till HTML nedan).

Vad behövs för att skapa taggade pdf-filer?

LaTeX-gänget har ett taggningsprojekt som utvecklas väldigt aktivt, så stödet förbättras hela tiden. Detta kan betyda att texten här är något inaktuell då du läser den, men vi kan ju försöka att hålla den uppdaterad. Du behöver ett uppdaterat TeX-system för att detta skall fungera så bra som möjligt. I skrivande stund har TeXLive 2025 Links to an external site. precis lanserats, och det är med det som exempelkoden nedan är testad med. En ny version av MacTeX Links to an external site. eller MikTeX Links to an external site. bör också fungera.

Då du använder LaTeX så kan du använda olika "motorer" (engine på engelska), de vanligaste är pdftex, xetex och luatex, även om xetex tycks fasas ut, delvis på grund av att det har visat sig vara svårt att stödja taggning för den. Den som fungerar bäst för taggning är luatex. För att vara säker på att få det senaste bör du kompilera dina filer med luatex-dev. Så om din fil heter fil.tex så kompilerar du den genom att köra

lualatex-dev fil.tex

Hur skall man göra?

Om du har en uppdaterad installation så behöver du väsentligen endast använda \DocumentMetadata längst upp i ditt dokument. LaTeX-gänget har tacknämligt nog satt samman lite råd till användare Links to an external site.. Eftersom detta utvecklas och därmed kan ändras så är det bättre att gå dit och läsa sig till exakt hur koden bör se ut just nu. Men ett litet dokument för pdf 2.0 kan se ut så här (men följ länken ovan för att se fler instruktioner):

\DocumentMetadata{
lang        = sv,
pdfversion  = 2.0, %eller 1.7
pdfstandard = ua-2,
pdfstandard = a-4f, %eller a-4
  testphase   = latest
}
\documentclass{article}
\begin{document}
\section{Testrubrik}
Detta dokument bör bli taggat.
\end{document}

PDF till HTML?

Eftersom verktyget Ally, som ger röd/orange/grön markering för dina filer, i dagsläget inte klarar av pdf 2.0 med formler kan det vid behov vara lämpligt att försöka konvertera pdf-filen till html. Då är det ändå bäst att använda sig av 2.0. Ett par test här i Canvas har visat att det är möjligt att kopiera html-kod med mathml-taggar. Du kan testa att använda verktyget next generation pdf Links to an external site..

Verktyg & länkar

denna sida Links to an external site. kan du läsa mer om det pågående taggningsprojektet i LaTeX.

För att konvertera pdf till html kan ngpdf Links to an external site. användas.

Du kan testköra lite utan installation på texlive.net Links to an external site..

LaTeX-gänget tillhandahåller en lista med paket Links to an external site. där man kan se status.

Youtubekanalen l3pdf Links to an external site. ger några exempel på uppläsning, inklusive dokument med formler. Just nu verkar stödet bygga på att man kombinerar antingen pdf-läsaren foxit Links to an external site. (foxit reader, vilken fungerar bäst) eller Acrobat med en ny (nyaste man kan hitta, kanske alpha/beta till och med) version av NVDA Links to an external site., med tilläget MathCAT Links to an external site. för matematiken.

För att verifiera att din pdf-fil följer rätt standard kan du använda verapdf Links to an external site..

Problem?

Om du stöter på problem med något som borde fungera men som inte gör det, och du vill bidra till utvecklingen, så är det bra om det rapporteras till LaTeX-gänget. Detta görs via deras github-sida Links to an external site..

ConTeXt

För användare av ConTeXt Links to an external site. så kan taggning aktiveras genom \setuptagging[state=start]. Där har det inte lagts lika mycket tid på detta (delvis för att standarder inte funnits fritt tillgängliga och för att det inte funnits verktyg att testa med). Om något ändras för ConTeXt kan denna paragraf komma att uppdateras.