Att använda Canvas – Best practises

Att lägga kursmaterial på Canvas - tips 1)

  • Det behövs ingen speciell startsida. Istället kan man ha modulsidan, gärna med ett välkomstmeddelande. (De senaste meddelandena kan visas överst på modulsidan).
    • Eventuellt kan kursen ha en speciell startsida bara första veckan, därefter kan man ändra så att alla studenter istället kommer direkt in till modulerna (för att bespara dem ev. extra klick när de redan sett "välkomstinformationen" ett antal gånger)
  • Praktisk information om kursen som  kursplan, kontaktuppgifter till kursansvarig och expedition, tentamensinformation etc. kan läggas i Syllabus(Kursöversikt).
  • Använd moduler för att organisera kursmaterialet efter olika kursavsnitt, läsveckor eller att sätt som passar bra för kursen.
    • Låt modulerna ha tydliga namn och använd underrubriker och indragningar inom modulerna.
    • Lyft in dokument i Pages(Sidor) - lägg till beskrivning ifall det behövs.
    • Lyft in länkar i Pages(Sidor) – ge kontexten till URLen på sidan. 
  • Introduktionsmodul
    • Det kan vara bra med en speciell introduktionsmodul där man beskriver hur kursen är organiserad.
    • Var tydliga med hur information på kursen kommer att kommuniceras.  Beskriv vilka aviseringinställningar studenten förväntas ha för att nås av viktig information. De aviseringar som ställs in i Notifications(Aviseringar) gäller för alla kursytor. Studenterna kan alltså inte ha olika aviseringar påslagna för olika kurser.
  • Rensa i vänstermenyn
    • Ha inte med massor av menyalternativ bara för att det går.  Tänk igenom  om studenterna istället kan nå det nödvändiga materialet på ett sätt som är bättre och/eller tydligare
    • Se till att studenterna inte ser för mycket. Ha t.ex. inte medFiles(Filer) om man inte verkligen vill att studenter ska komma åt alla filer.
  • Tänk på namngivningen:
    • Ha tydliga gruppnamn. Tänk på att alla studentens grupper i olika kursytor visas i samma lista. 
    • Låt de kursaktiviteter som visas i  "Att-göra-listan" ha tydliga namn.
    • Tänk på namngivning av sidorna så att de fungerar om man man klickar sig fram sida för sida.
  • Kursinställningar att tänka på:
    • Hur öppen ska kursen vara?
    • Vilken licens ska användas?
  • Kontrollera hur kursytan ser ut:
    • Testa hur sidan ser ut i studentvyn och i studentappen.
    • Kontrollera att länkarna inte är trasiga  (görs i inställningar).
    • Kontrollera att sidorna  passerar tillgänglighetstestet (testas genom att klicka påikon för tillgänglighetskontrollnär sidan redigeras i texteditorn).

 

Viktigt: Kommunicera hur du har tänkt! Studenterna behöver mycket mer information än vad vi tror, dels är det inte  alltid självklart i Canvas hur läraren egentligen har tänkt och dels kan man inte räkna med att studenterna automatiskt förstår hur det är tänkt bara för att materialet är digitalt 2). 

 

1)  Tipsen är baserade på: praxis som canvasprojektet samlat på sig under införandeprojektet av Canvas, egen erfarenhet av Canvas samt egen erfarenhet av andra lärplattformar som Moodle.

2) Kirschner, Paul A., and Jeroen J. G. van Merriënboer. Do Learners Really Know Best? Urban Legends in EducationEducational Psychologist 48, no. 3 (1 July 2013): 16983. https://doi.org/10.1080/00461520.2013.804395 (Länkar till en externa sida.)