Dela uppgiftsgrupp med andra
När du skapat, redigerat och granskat uppgiftsgruppen är det dags att dela den med administratören som skapar tentamenstillfället. Det är möjligt att göra ändringar i uppgiftsgruppen ända fram tills att tentamen startat, men allra enklast är om den inte redigeras efter att administratören kopplat ihop uppgiftsgruppen och tentamenstillfället.
Om du ändå gör uppdateringar i uppgiftsgruppen måste tentatillfället också uppdateras för att ändringarna ska slå igenom. Meddela administratören efter att du gjort ändringarna eller uppdatera tentatillfället själv (om du är tillagd som administratör på tentatillfället).
Klicka på (1) människosiluetten uppe till höger för att dela uppgiftsgruppen med en annan användare i Inspera.
(1) Skriv namnet på personen du vill dela uppgiftsgruppen med och klicka sedan på (2) Dela för att lägga till personen. Här kan du söka fram och lägga till flera personer på en gång. Du kan sedan välja om du vill att personerna ska få en notifikation till sin e-post eller ej. När du sökt upp och lagt till alla personer du vill klickar du på (3) Slutför för att bekräfta.