Länkar
Om du bara ska lägga till några få länkar är det smidigast att lägga dem direkt i en modul. Är det många länkar blir det mer överskådligt att lägga dem på en innehållssida.
Enstaka länkar – lägg till dem direkt i en modul
- Klicka på plustecknet i den modul där länken ska läggas till.
- Välj Extern URL
- Skriv eller klistra in adressen i rutan för URL.
- Skriv in den text studenterna ska klicka på i rutan Sidnamn
- Klicka på Lägg till objekt.
Kom ihåg att även publicera länken! Innan du publicerar bör du klicka på länken för att kontrollera så att den fungerar.
Många länkar – samla dem gärna på en sida
Att lägga in många länkar i en modul kan se lite oöverskådligt ut. Gör gärna en innehållssida så kan du lägga in dem mer strukturerat. Då kan du också beskriva varje länk på ett lämpligt vis.
Markera texten som ska bli en länk (steg 1). Klicka sedan på Länk-ikonen i menyn (steg 2)
Skriv eller klistra in adressen och klicka på Klar för att infoga länk.
Tips! Du kan använda samma sida i flera moduler. Om du gjort en bra och överskådlig länksida vill du kanske att studenterna ska komma åt den från flera moduler. Klicka på plustecknet i en modul där du vill ha sidan och välj Innehållssida. Istället för att ange att det ska vara en ny sida klickar du på rubriken för en sida du redan skapat. Kom ihåg att publicera!
Nu finns exakt samma sida även i denna modul. Oavsett vilken väg du tar om du senare redigerar sidan så kommer sidan att vara uppdaterad vilken modul studenterna än kommer in via.
Utforma lättlästa länkar
Det är viktigt att du skriver tydliga länkar som är lätt att förstå, speciellt för användare som behöver hjälpmedel som uppläsningsverktyg. Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar Links to an external site..
Jämför följande tre exempel:
- Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar. https://webbriktlinjer.se/riktlinjer/5-skriv-tydliga-lankar/ Links to an external site..
- Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar. Läs mer här Links to an external site..
- Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar Links to an external site..
Mening 1 uppläst med skärmuppläsare
Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar. https://webbriktlinjer.se/riktlinjer/5-skriv-tydliga-lankar/ Links to an external site..
Här läses länken upp i sin helhet vilket kan bli jobbigt att lyssna på.
Mening 2 uppläst med skärmuppläsare
Vägledning för webbutveckling har sammanställt tips för att skriva tydliga länkar. Läs mer här Links to an external site..
Exemplet låter kanske bra när en student väljer att få både texten och länken uppläst. Men om studenten bara vill få länken uppläst, så skulle skärmuppläsaren läsa upp "Här - länkar till en extern sida". Detta är problematiskt om en student snabbt vill få en överblick över alla länkar som finns på en sida och bara får uppläst här, här och här.
Mening 3 uppläst med skärmuppläsare
Detta sätt är att föredra eftersom uppläsningen fungerar både för studenter som väljer att få hela texten uppläst och studenter som bara vill få länkarna upplästa.
(Skärmläsares beteende kan skilja sig åt beroende på leverantör och inställningar. Exemplen ovan är gjorda med ClaroRead)
Saknas det något? Har du idéer eller frågor? Kontakta oss gärna på digital@education.lu.se