Grupparbete – manuellt skapade grupper (handledningsgrupper)
Ibland passar det sämre att använda Canvas automatik för att skapa grupper. Om du vill göra grupparbetsytor för grupper som redan finns kan det vara mer praktiskt att skapa grupperna manuellt. Liksom alla andra grupper måste de alltid höra till en gruppsammansättning.
Gör en ny gruppsammansättning
- Klicka på Personer
- Klicka på + Gruppuppsättning
- Skriv ett namn för gruppuppsättningen, välj ett namn som beskriver vad grupparbetet handlar om
- Välj Jag skapar grupper senare
- Klicka på Spara
Lägg till en grupp i taget
- Klicka på knappen +Grupp
- Skriv ett namn för första gruppen
- Klicka på Spara
Upprepa detta för varje grupp som behövs. Alla lärare i kursen kommer att få tillgång till alla grupper. Om grupperna, som i mitt exempel, är handledningsgrupper kan det vara praktiskt att döpa grupperna med lärarens namn så det blir tydligt för var lärare att hitta rätt grupp.
Lägg till studenter i grupperna
- Alla registrerade studenter i kursen finns i en meny till vänster.
- Ta en student i taget och dra till rätt grupp.
Alla grupper får automatiskt tillgång till diskussion, filuppladdning och samarbetsmöjligheter.
Besök en grupp som lärare
- Klicka på Personer
- Klicka på gruppuppsättningens flik
- Klicka på de tre små prickarna vid en grupp och välj Besök gruppens startsida
Tips! I perioder av intensivt grupparbete kan det vara praktiskt att justera sina inställningar för aviseringar. Klicka på Konto - Aviseringar och ställ in hur mycket mail just du vill få från Canvas.
Hur ser det ut för studenten?
En student kan hitta till sina grupper på två olika vis:
- Var studenten än befinner sig i Canvas hittar hen alla sina grupper från alla sina kurser genom att klicka på knappen Grupper i huvudmenyn (lärare har normalt inte denna knapp).
- Inne i en kurs ser studenten en lista över just de grupper hen har tillgång till.
Saknas det något? Har du idéer eller frågor? Kontakta oss gärna på digital@education.lu.se